Lista aktualności Lista aktualności

Święto pieczonego ziemniaka

   Dnia 28 października 2017 roku  w Szkole Podstawowej w Kłucku o godzinie 15.00

odbyło się organizowane cyklicznie „ Święto Pieczonego Ziemniaka”. W tym roku po raz piąty.

Celem była integracja społeczności szkolnej i lokalnej, wspaniała zabawa przy wesołej, ludowej muzyce podczas spożywania pieczonych ziemniaków i  kiełbasek przy ognisku.

Na tę okoliczność przedstawiona została część artystyczna  „Kopani ziymioków”Alojzego Lyski w wykonaniu uczniów klasy III:  matka - Angelika Grabarz, ojciec – Jakub Opara, Łucyja - Kasia Bańkowska, Rozia – Oliwier Skowron i Francik – Jakub Kołodziejczyk oraz Michał Kiełbus, Maciej Sosnowski i uczeń kl. II- Szymon Jarząb.

W role Pana Ziemniaka wcielił się Filip Jarząb - kl. III, a Pani Ziemniak to Natalia Bąk – kl. VII. Te osoby były również osobami prowadzącymi imprezę „ Święto Pieczonego Ziemniaka”.

            Po słowie wstępnym i części artystycznej w wykonaniu uczniów szkoły - ludowe pieśni i tańce z regionu opoczyńskiego i świętokrzyskiego przedstawił zaproszony, zaprzyjaźniony Zespół Pieśni i Tańca „ Mały Dziebałtów”,  który działa pod patronatem Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Końskich. Kierownikiem jest Pani Krystyna Nartowska - instruktor z Domu Kultury w Końskich. Zespołowi akompaniowali Pan Jan Bukład – muzyk z Domu Kultury w Końskich - harmonia i Pani Stanisław Sarba - bęben.

 Mimo niesprzyjającej aury na dworze wszystko odbyło się zgodnie z planem - pieczone ziemniaki były rzeczywiście pieczone w ognisku, a grillowane kiełbaski na grillu, natomiast spożywanie ich i degustacja była w budynku szkoły. Zajęli się tym : pracownik szkoły – Pan Tadeusz Kołodziejczyk i nauczyciel - Pan Jacek Kiełbus.

            Punktem następnym była degustacja pieczonych ziemniaków i kiełbasek oraz sałatek warzywnych, ciast i innych potraw przygotowanych przez rodziców oraz pyszny bigos ugotowany przez kucharkę szkolną – Panią Ewę Węglińską, na stołówce szkolnej.
         Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna przy dźwiękach Kapeli Zdzisława Kwapińskiego z Radomia. Kapela została założona jeszcze w latach 80 XX wieku przez Pana Zdzisława Kwapińskiego - lidera zespołu. Repertuar, który dominował podczas imprezy to: oberki, mazurki i piosenki biesiadne. Muzycy grali na saksofonie, harmonii i bębnie. Przy dźwiękach ludowej muzyki wszyscy bawili się doskonale do późnych godzin wieczornych.